а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колве

колват; колви, колвете; колвев, колвеа; колвел; колвејќи; колвав, колваа; колвал; колван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9823
1. За птица - зема, откинува со клунот.
Англиски: pick Албански: çukis
Употреба: Зоологија
Примери:
Гладните чавки колвеа по некое зрнце или трошка.
Кокошките почнаа лакомо да колват жито.
2. За птица - удира, чука со клунот.
Англиски: peck Албански: çukis
Употреба: Зоологија , Преносно значење
Примери:
Гавраните му ја колват главата.
3. Постојано спомнува некому нешто едно и исто.
Англиски: peck Албански: çukis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Постојано ме колват дека сум куртулил од нож.
4. (се колве) За птици - се удираат со клун една со друга.
Англиски: peck Албански: çukis
Употреба: Зоологија
Примери:
Гулабите се колвеа на покривот.
Изрази
Два петла на едно гумно не колваат - двајца главни во една работа не може да има.
Изведенки
колвење ср.
глаг. им.