а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колективизам

(едн.) колективизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21148
1. Принцип на заемна помош и соработка на луѓето од еден колектив, преданост кон општите интереси.
Англиски: collectivism Албански: kolektivizëm
Примери:
Во групата владееше дух на колективизам.
2. Општествено-економски систем во кој основните средства за производство се во заедничка, во општествена или државна сопственост.
Англиски: collectivism Албански: kolektivizëm
Употреба: Економија
Изведенки
колективистички прид.
колективистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК