а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коленица

мн. коленици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3756
1. колено
Англиски: knee Албански: gju
Употреба: Анатомија
2. Штитник за заштита на коленото на спортистите.
Англиски: kneepad Албански: gjunjësore
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК