а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колибри

мн. колибрија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15703
Многу мала шарена птица со долг клун, со акробатски лет околу цветовите со чиј полен се храни, распространета во Средна и Јужна Америка, најмала од cите птици.
Латински: Trochilidae Англиски: hummingbird
Употреба: Зоологија
Примери:
Во куќата имаше кафез со тропско колибри.