а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колкацок

колкацкиот
Вид збор: Придавка
колкуцкав
Англиски: how tiny
Употреба: Деминутив
Примери:
Колкацки јаготчиња!
Колкацка кукличка.
Колкацко бебенце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи