а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колоид

мн. колоиди
Вид збор: Именка, машки род
Материја што се наоѓа во состојба на висока раздробеност, до најситни честички, што не кристализира, а во вода дава густ, пивтиест раствор, на пример желатин, белковина и др.
Англиски: colloid
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи