а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колоквира

колоквираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Полага колоквиум.
Употреба: Образование
Примери:
Колоквираат кај шефот на таа единица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи