а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колоквиум

мн. колоквиуми
Вид збор: Именка, машки род
Разговор; испрашување, проверка на студенти пред испитната сесија.
Англиски: colloquium
Употреба: Образование
Примери:
Студентот има обврска да го пријави колоквиумот електронски, преку соодветната компјутерска програма.
резултати од колоквиумите по Современ македонски јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи