а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колос

мн. колоси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34895
1. Суштество со огромен, џиновски раст, џин, или предмет (статуа, градба) со огромна големина.
Англиски: colossus Албански: kolos
Примери:
Планинските колоси испуштија крикови до сонцето.
2. Тој или тоа што се истакнува со својата големина, важност, значење.
Англиски: colossus Албански: kolos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Израсна во творечки колос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК