а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колпите

мн. колпитиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 35672
Вид пита кај која корите се виткаат во колца, во круг.
Англиски: pie Турски: pide Албански: kollpite
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК