а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комарец

мн. комарци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6135
Вид двокрилен инсект со тенко тело и долги нозе што ја цица крвта на луѓето и на животните.
Латински: Culex pipiens Англиски: mosquito
Примери:
маларични комарци
Цела ноќ комарците брмчеа и го касаа.