а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комасација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Групирање на распарчени земјоделски парцели заради поекономична обработка и добивање поголема добивка од нив.
Употреба: Земјоделство