а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комати

коматат
Вид збор: Глагол, несвршен
Дели, крши нешто на комати, на парчиња.
Англиски: partition, divide
Примери:
Не комати го сиот леб!