а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комат

мн. комати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22681
1. пита со зелје
Англиски: pie Албански: lakrorë
Употреба: Гастрономија
2. Големо парче леб, сирење и сл.
Англиски: piece Албански: fetë, copë buke
Употреба: Гастрономија
Примери:
Донесе комат сирење и од него пресече неколку парчиња.
Изведенки
коматче ср.
мн. коматчиња
дем.