а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комбе

мн. комбиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9426
Моторно возило, помало од автобус, наменето за превоз на патници (8 до 10) или за разнесување стока и др.
Англиски: transporter
Употреба: Транспорт
Примери:
Дојде комбето со храна за работниците.