а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комбинаторика

мн. комбинаторики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24105
1. Дел од елементарната математика во кој се проучуваат образуваните множества од даден број елементи.
Англиски: combinatorics Албански: kombinatorikë
Употреба: Математика
2. Правење разни комбинации како кому одговара за да се постигне некоја цел според желбите и потребите на тој што ги прави.
Англиски: manipulation Албански: manipulim
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Изборна комбинаторика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК