а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комбинезон

мн. комбинезони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8978
1. Работна облека во едно парче.
Англиски: overall Албански: kombinezon
Примери:
Трактористот беше во син комбинезон и сина работничка капа.
2. комбине
Албански: kombinezon
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК