а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комбинира

комбинираат; комбинирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 9635
Прави, направи, најде, наоѓа комбинации.
Англиски: combine Албански: kombinoj
Примери:
Тој се замисли, нешто комбинира.
Изведенки
комбинирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК