а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комедиограф

мн. комедиографи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52000
Тој што пишува комедии, драматург на комедии.
Употреба: Литература
Примери:
Тој е типичен комедиограф, хуморист по вокација.
Изведенки
комедиографски прид.
комедиографскиот
Пример: комедиографски пристап
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК