а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комедијант

мн. комедијанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21191
1. Актер што игра комични ролји.
Англиски: comedian Албански: komedian
Употреба: Сцена
Примери:
Патувачки комедијанти.
2. Човек што се држи неприродно, што cо своето однесување е за смеа, за подбив.
Англиски: comedian Албански: komedian
Употреба: Пејоратив
Примери:
Тоа што го зборува овој комедијант е лага! - викна силно.
Еднаш ме нарече лешинар, па комендијант.
Изведенки
1. комедијантка ж.
мн. комедијантки
2. комедијантски прид.
комедијантскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК