а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комеморативен

комеморативниот
Вид збор: Придавка
Што се свикува за сеќавање, за спомен на видна личност.
Англиски: commemorative
Примери:
Комеморативна седница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК