а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комендија

мн. комендии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49746
смешна случка, шега
Англиски: comedy
Употреба: Разговорно
Примери:
Комендијата се сврши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК