а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коментар

мн. коментари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2868
1. Објаснување, толкување на некаков текст.
Англиски: commentary Албански: koment
Примери:
коментар на закон
коментар на Библијата
2. Искажано мислење, забелешка за некоја постапка, за некоја личност или за некој настан.
Англиски: comment Албански: koment
Примери:
За сѐ има свој коментар.
3. Новинарски текст во кој се објаснува суштината, смислата на определен актуелен настан или политички потег.
Англиски: commentary Албански: koment, kumtesë
Примери:
надворешнополитички коментар
редакциски коментар