а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коментира

коментираат; коментирал; коментиран; коментирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4087
Искаже, искажува свое миcлење за нешто.
Англиски: comment
Примери:
Како ги коментирате последниве настани?
Изведенки
коментирање ср.
мн. коментирања
глаг. им.
Пример: Се слушаа разни коментирања за случајот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК