а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комерцијален

комерцијални
Вид збор: Придавка
Ранг: 5908
1. Што е поврзан, што се однесува на комерција, трговија.
Англиски: commercial Албански: komerciale
Употреба: Економија
Примери:
Комерцијален директор.
2. Што е корисен, поволен од гледиште на тргувањето, што може да донесе добивка.
Англиски: profitable Албански: profitabil, komecial
Употреба: Економија
3. Што е пресметан да донесе добивка, а е без други квалитети (естетски, уметнички).
Англиски: commercial Албански: komercial
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
Комерцијална музика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК