а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комерцијалец

мн. комерцијалци
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист за трговски работи.
Англиски: dealer Албански: komercialist, tergëtar
Употреба: Економија , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК