а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комерцијализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34668
Насочување на некоја дејност кон поголема финансиска добивка.
Англиски: commercialization
Употреба: Економија
Примери:
Комерцијализацијата во уметноста може да биде штетна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи