а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комерцијалист

мн. комерцијалисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27886
Лице што работи во комерција, во трговија.
Англиски: merchant
Употреба: Економија
Примери:
Компанијата има потреба од амбициозни личности за работа како комерцијалисти со можност за напредување.
Изведенки
комерцијалистка ж.
мн. комерцијалистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК