а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комичар

мн. комичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31627
1. Актер што игра смешни, комични улоги.
Англиски: comedian Албански: komedian
Употреба: Сцена
Примери:
Овој артиcт е роден комичар.
Во нашиот град ќе гостува големиот комичар.
2. Лице што умее да ги засмева и да ги забавува другите.
Англиски: comedian Албански: komedian
Употреба: Разговорно , Сцена
3. Автор на комедии.
Англиски: comedian Албански: komedian
Употреба: Литература
Примери:
Во овие книги авторот се покажа и како трагичар и како комичар.
Изведенки
1. комичарка ж.
мн. комичарки
2. комичарски прид.
комичарскиот
Пример: комичарски квалитети
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК