а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компанија

мн. компании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2497
1. Големо друштво на сродни услужни, трговски или индустриски фирми за заедничка дејност.
Англиски: company Албански: kompani
Употреба: Економија
Примери:
Воздухопловна компанија.
2. Група луѓе што заедно го поминуваат времето или cе меѓусебно поврзани.
Англиски: company Албански: shoqëri
Употреба: Разговорно
Примери:
Јас со компанијата свирев по свадби.
Изведенки
компаниичка ж.
мн. компаниички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК