а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компањон

мн. компањони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19892
1. Деловен партнер.
Англиски: partner Албански: kompanjon, partner
Употреба: Економија
Примери:
Тие се компањони во работата.
2. Лош, непосакуван придружник.
Англиски: companion Албански: kompanjon, i keq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Волкот е чест компањон на лисицата во приказните.
Изведенки
компањонка ж.
мн. компањонки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК