а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компензација

(едн.) компензацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11607
1. Замена на нешто (дадено, одземено, оштетено) со соодветна вредност.
Англиски: compensation Албански: kompensim
Примери:
Од судот доби компензација за претрпената болка.
2. Порамнување на побарувања и долгови.
Англиски: compensation Албански: kompensim
Употреба: Економија
Изведенки
компензациски прид.
компензацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК