а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комплетен

комплетни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6382
1. Што е потполн, што ги има cите делови.
Англиски: complete
2. На кој, на што не може да му се забележи.
Англиски: perfect
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е комплетна личност.
Напишал комплетна студија.
Изведенки
1. комплетно прил.
целосно, сосема
Пример: Комплетно се посвети на кариерата.
2. комплетност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК