а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компликација

мн. компликации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13971
Ненадејна, неочекувана тешкотија.
Англиски: complication
Примери:
Постоперативни компликации.