а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

композитор

мн. композитори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8028
Тој што компонира, автор на музичко дело.
Англиски: composer
Употреба: Музика и танц
Примери:
Современите композитори ја збогатија музиката со кантати и симфонии.
Изведенки
композиторка ж.
мн. композиторки