а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзервативен

конзервативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10569
1. Што се придржува на стариот вообичаен ред и се противи на новото, на новите тенденции.
Англиски: conservative
2. За политичка партија и идеи - што е противник на остри и големи промени на политичкиот систем и во општествениот живот.
Англиски: conservative
Употреба: Политика
Примери:
конзервативна партија
Изрази
Конзервативно лекување - лекување на болест без хируршка интервенција.
Изведенки
1. конзервативно прил.
Пример: Постапува конзервативно.
2. конзервативност ж.