а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конзорциум

мн. конзорциуми
Вид збор: Именка, машки род
Крактовремено здружување на компании, особено со банки, со цел остварување одредена зделка.
Англиски: consortium
Употреба: Економија
Примери:
За проектот на депонијата е ангажиран италијански конзорциум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи