а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкордат

мн. конкордати
Вид збор: Именка, машки род
Договор, спогодба, обично меѓу папата и некоја суверена држава за правата на католичката црква во таа држава.
Англиски: concordat
Примери:
Договорот со католичката црква се заснова на конкордатот меѓу Светата Столица и германската држава од 1933 г.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК