а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкретен

конкретни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1913
1. Што е достапен на сетилата, што може да се почувствува.
Англиски: specific
Примери:
конкретно место, конкретен предмет
2. Што е точно определен, јасен.
Англиски: specific
Примери:
конкретни прашања, конкретен план
конкретен датум
Изведенки
конкретност ж.