а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкубина

мн. конкубини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41670
1. Вонбрачна жена што живее во конкубинат.
Англиски: concubine Албански: konkubinë, mantenutë
2. блудница
Англиски: sinner Албански: mëkatare
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК