а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкурентен

конкурентни
Вид збор: Придавка
Ранг: 19156
1. Што се однесува на конкуренција.
Англиски: competitive Албански: konkurrues
Употреба: Економија
Примери:
конкурентни услови
2. Што ги исполнува условите за да учествува во конкуренција.
Англиски: competitive Албански: konkurrues
Употреба: Економија
Примери:
Сѐ повеќе конкурентни фирми се јавуваат на пазарот.
Изведенки
1. конкурентно прил.
Пример: Настапува конкурентно.
2. конкурентност ж.
Пример: глобална конкурентност