а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкурент

мн. конкуренти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21400
Тој што влегува во конкуренција, што конкурира некому.
Англиски: competitor
Примери:
Во кожарството имаше многу конкуренти.
Изведенки
конкурентка ж.
мн. конкурентки