а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкуренција

(едн.) конкуренцијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7332
Соперништво на некое поле од работата, натпревар за постигнување подобри резултати.
Англиски: competition Германски: Konkurrenz Албански: konkurencë
Употреба: Економија
Примери:
силна конкуренција
нелојална конкуренција
Отпадна од конкуренцијата.