а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конкурс

мн. конкурси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11028
1. Натпревар на кандидати за добивање премија, служба, за запишување на некоја школа и сл.
Англиски: competition Албански: konkurs
Примери:
Пропозиции на конкурсот во медицинското училиште.
2. Оглас со кој се повикуваат заинтересираните за избор на работно место, за доделување награда и сл.
Англиски: tender Албански: konkurs, tender
Употреба: Економија
Примери:
Објави конкурс.
Распиша конкурс.
Изрази
Анонимен конкурс - конкурс на којшто се учествува под псевдоним, анонимно.