а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конопен

конопни
Вид збор: Придавка
Ранг: 19881
Што е од коноп.
Англиски: hempen
Примери:
конопна вреќа
Изведенки
конопов прид.
конопови
Пример: Конопов конец. Конопово семе.