а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конопиште

мн. конопишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 54827
1. коноп
Англиски: string Албански: konop, kanp
Употреба: Аугментатив
2. Место каде што бил или е посеан коноп.
Англиски: marihuana field Албански: vend i mbjellur me konop
Употреба: Земјоделство
Примери:
Замириса на конопиште.