а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коноп

Види и: канап (м.)
конопот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19200
1. Индустриска култура од чиишто стебла се добиваат влакна за изработување јажиња, грубо платно, а од семето се добива масло.
Латински: cannabis sativa Англиски: hemp Турски: kınnap Албански: kanp
Употреба: Ботаника
Примери:
Собраа купишта коноп за ортоми и вреќи.
2. Предиво добиено од влакната на конопот.
Англиски: hemp Турски: kınap Албански: kërp, konop
Примери:
Лозанките ги врзуваа со рафија или cо коноп.
Изведенки
1. конопот ж.
конопта
2. конопов прид.
конопови
Пример: конопово семе
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК