а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конотација

мн. конотации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5649
Придружно значење на зборот што се сугерира, што се додава по асоцијативен пат кон основното негово значење.
Англиски: connotation Албански: konotacion
Употреба: Лингвистика
Примери:
Можни конотации за дете се: мало, мило, чедо, момче или девојче.