а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консеквентен

консеквентниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33897
доследен, постојан, непоколеблив
Англиски: consequent
Примери:
консеквентен став
консеквентна мудрост
Изведенки
1. консеквентно прил.
Пример: Консеквентно напредува.
2. консеквентност ж.