а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консеквенција

мн. консеквенции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25524
1. Суд, заклучок што логично произлегува од некоја претпоставка.
Англиски: consequence Албански: konsenkuencë
Примери:
Од сето ова можат да се изведат некои теориски консеквенции.
2. доследност, консеквентност
Англиски: consequence Албански: konsekuent
Примери:
Не знам дали железната консеквенција е најголема човечка одлика.
3. последица
Англиски: consequence Албански: pasojë
Примери:
Сам треба да ги сноси консеквенциите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК